Streetart Shorts

Sokak sanatçıları tarafından veya onlar üzerine hazırlanmış deneysel, belgesel ve stop-motion animasyon filmlerin yer aldığı, kısa bir film seçkisi de programa eşlik ediyor.

Gösterim ve Söyleşi: 1 Ekim Cumartesi 18:00

Roman Tschiedl
Viyana’da yaşamakta ve medya analisti, serbest yazar, küratör ve tasarımcı olarak çalışmaktadır. Roman Tschiedl, Viyana Üniversitesi’nde sanat tarihi, tiyatro, sinema ve medya çalışmaları ve kültürel incelemeler eğitimi almıştır.

Pertev Emre Taştaban
Sokak sanatçısı ve kürator olarak İstanbul’da yaşıyor. Sinema-Televizyon öğrenimi gördü ve grafik tasarım bölümünden mezun oldu. Alternatif müzik festivallerinde ve Bilgi Üniversitesi Kısa Dalga Gençlik Merkezi’nde stensil graffiti ve sokak sanatları ile ilgili atölye çalışmaları düzenliyor. Corridoor Project tarafından düzenlenen Tüyap Sanat ve Kitap Fuarı’nda ve Casa del Arte Galeri’sinde, sokak sanatı performansı düzenledi; akrylonumerik(fr) ile birlikte dijital jazz performansına katıldı. Taştaban, Türkiye’de tek olan ‘Street Art Festival İstanbul’u düzenliyor.
Graffiti Contexts – Kısa Film Programı

New York’daki muhtemel ilk film görüntülerini ve politik amaçlı stensil eserlerini içeren video-montajlarıyla 70 ortası ve 80’lerin ilk yıllarıyla başlayan kısa film programı, grafiti ve sokak sanatının oldukça değişik artistik ve tutarsız bir fenomen ve muhtemelen en yaygın popüler sanat hareketi olduğu mevcut yüzyılın ilk onyılına doğru bir sıçrama yapıyor.

Geçtiğimiz onyılda, sadece söylem ve yaratıcı üretim muazzam bir patlama yaşamakla kalmadı, aynı zamanda grafiti ve sokak sanatı alanları da entelektüel nüfuz etme, artistik çok yönlülük ve yenilik konularında modern seviyelere ulaştı.

Yine de, yeni medyanın etkisi azımsanmamalı. İnternet ve ekonomik kayıt teknolojileri de, bu tür sanat formları için roman ve çeşitli belgeleme ve dağıtım yöntemlerini besledi. Medya yakınsaması devam ederken video ve yeni medya şu anda kesinlikle kamusal alanın uzantısı durumunda. Ve bu medya da sanat biçimlerinde ve onların çağdaş uygulama ve bağlamlarında, kültürel tarihlerinde ve şimdiki zamanlarında, eğlenceli anlatımlar, icra edilebilirlik ve iç-gözlemsellik gibi yaklaşımları koruma adına sanatsal üretimin sıklıkla belgeselin sınırını aştığı yerdedir.
Filmler:

Bildberättelse från Bronx
Yazar Norman Mailer ve fotoğrafçı John Naar’ın 1974’te yayınlanan kitabı “The Faith of
Graffiti” den esinlenen iki İsveçli gazeteci New York City’nin Bronx bölgesine giden 4 No’lu metro hattına biner ve bir grup grafiti yazarıyla tanışır. İlk yayınlanışı 12 Aralık 1974’te İsveç televizyonundaki Kulturmagasinet’de gerçekleşen Bildberättelse från Bronx (Bronx’dan resimli bilmece) New York grafitisi üzerine çekilen ilk Avrupa filmlerinden biri.

Belgesel, Yönetmen / Yapımcı: Lars Helander, Roland Odlander, Metin: Lennart Engström
Kamera: Dan Holmberg, USA / SE, 1974, 4:27dk / Renkli / Dili.: İsveççe (İngilizce altyazılı)
Trainbombing
Train Bombing, gerçekleşmesi pek de mümkün olmayan bir takım olaylar sırasında, kazara hayatının baş yapıtını yaratan genç bir grafiti sanatçısının hikayesini anlatıyor. Iyi anime edilmiş slapstik mizah anlayışının ötesinde, bu kısa animasyon, anlatımlar ve görsel kültürün nasıl da grafitinin ayrılmaz bir parçası olduğunu gösteriyor.

CGI Animasyon, Yönetmen / Senaryo / Storyboard / Compositing / Kurgu: Bodie Jahn-Mulliner, Sylvester Rishøj Jensen, Yapımcı: Michelle Nardone, Arkaplan: Rasmus Ustrup, Animasyon: Bodie Jahn-Mulliner, Rasmus Hansen, Sylvester Rishøj Jensen, Rasmus Ustrup
Müzik/Ses: Thomas Ahlmark, Feanor Engemann; DK, 2009, 4:57dk / Renkli

Trail Markers
Trail Markers, John Fekner’in Long Island, New York’ta ikamet eden Yerli Amerikan kabilelerine devam eden saygı duruşundan bir parça. Video montaj, Fekner’in 80’lerdeki sosyal ve çevresel kaygılarını anlatan bir dizi stensil çalışmasını içeriyor.

Video Montaj, Yönetmen / Artwork: John Fekner, USA, 1980s/2006, 3:52dk / Renkli / Dil.: İngilizce

Another 4 Years
Another 4 Years, sadece John Fekner’in güney Bronx’daki dış mekan stensillerini belgelemekle kalmamış, Kasım 2008’deki Amerika başkanlık seçimlerinde oy kullanmayı hatırlatma görevi de görmüştür. Tüm stensiller ve video, Charlotte caddesinin, NYC’nin finansal krizi, açgözlü ev sahipleri, terk ve kundakçılığın kurbanı olduğu 1980 yılında çekilmiş. Another 4 Years, Jenny Holzer’ın o seneki başkanlık seçimleri için yaptığı Sign on a Truck projesinin bir parçasıydı.

Video Montaj, Yönetmen / Artwork: John Fekner, Ses: John Fekner, Dennis Lattmann, Müzik: Stephen Kwartler, USA, 1984/2008, 3:08dk / Renkli / Dil.: İngilizce
Light Criticism
Light Criticism metro girişlerindeki HD televizyon reklamlarını çeşitli mesajlar içeren stensillerle kaplayarak, bizi reklam, graffiti ve kamusal alan tanımlarımızla yüzleştiriyor.

Kamusal Müdahale, Ad-Busting / Yapımcı: Steve Lambert, Graffiti Research Lab., Anti Advertising Agency, USA 2007, 2:21dk / Renkli

Dressed for Success
Resmi kıyafet giymiş bir performansçı, grafiti yapmak için gerekli araç gereçlerini taşımak için pek çok kişiden daha fazla yere sahip olduğunu gösteriyor. Dressed for Success grafitinin ve pazarın kültürel ve semiyotik ekonomisinin iç içe geçmişliği üzerine ironik bir yorum olarak okunabilir.

Performans, Artwork / Yönetmen / Kamera: Akay, SE, n.Y., 4:19dk / Renkli

Lär dig klottra 1 & 2
Pek çoğu gereksiz eğitici videoların arasında, Lär dig Klottra (grafitiyi ögrenmek) sadece Stockholmlu grafiti yazarının sıkıntılarını yansıtmakla ve kendisi denemek isteyenlere iyi bir öğüt vermekle kalmıyor, aynı zamanda grafiti ve sokak sanatının geçiciliğini ve romantik bir biçimde beyhudeliğini şaka yollu bir üslupla sunuyor.

Art Film, Oyuncu / Yönetmen: Fredrik Katt, SE, 2007, 6:39dk / Renkli / Dil.: İsveççe (İngilizce altyazı)

The Cleaning Unit
Savaşçı grafiti aksiyon videoları tarzında çekilen The Cleaning Unit hızlı müziği, hareketli el kamerası ve hızlı montajıyla dikkat çekiyor. Bir grup maskeli adam aceleyle bir çiti geçerek banliyö trenine ulaşıyor. Temizlik malzemelerini çıkartıyorlar ve çılgınca treni silmeye başlıyorlar. Kamera Stockholm’ün toplu taşıma sistemine ait olan banliyö trenine şiddetle girip çıkan bu temizlik faillerini takip ediyor. Bir biçimde Brechtvari bir yabancılaştırma içeren film, grafiti aksiyon videolarının görsel ve performansa dayalı stiline aracılık ediyor.
Performans, Oyuncu / Yönetmen: PeTvå, Alpinski, G & Subjectiv, Released by Dokument Press, SE, 2009, 5:08dk / Renkli
The Subconscious Art of Graffiti Removal
Sanat tarihinin tutarsız tonu ve üslubuyla anlatılan Mc Cormick’in bu filmi izleyiciyi, Portland’ın grafitisiz olması gereken endüstriyel bölgelerine bir tura çıkarıyor. Film, başlangıçta kamusal alandaki gayriresmi yazı ve çizimlerin imhasını anlatırken, pratikte dışavurumculuktan, minimalizmden yapısalcılığa kadar modern resmin niteliklerini keşfediyor. Yönetmenin de belirttiği gibi: „Grafitinin imhası (…) kendi sanatsal başarılarının farkında olmayan sanatçılar tarafından yaratılmakla, modern sanatlar tarihindeki yerini güvenceye aldı.“

Sanat Belgeseli, Yönetmen / Senaryo / Kamera / Kurgu / Ses Tasarım: Matt McCormick
Anlatıcı: Miranda July, Oyuncu Direktörü: Tasha Christensen, Animasyon: Topher Sinkinson, Orijinal fikir: Avalon Kalin, USA, 2001, 16:00dk / Renkli / Dil.: İngilizce (İngilizce altyazı)

History of Breakdance
Stop-motion animasyon yöntemiyle çekilen kısa film History of Breakdance 70 ortalarından bu yana break-dans ve Hip Hop kültüründeki gelişmeleri grafitinin teknik, formal ve estetik açılarıyla anlatıyor.

Stop Motion Animasyon, Initiated by: Christian Breitschmid, Yönetmen: Idee, Thomas Naumann, Jeremias Boettcher, Artwork: v.A., Kurgu: Uros Djurovic, Müzik: zypz, DE, 2005, 8:19dk / Renkli
Graffiti Stop Motion
Toronto’daki Disposable Film Fest 2011’de izleyiciden „En İyi Kısa Animasyon“ ödülü sahibi Broken Fingaz ekibinden Tant ve Unga, eldeki tüm malzeme, araç-gereç ve boyutu kullanarak Haifa şehir merkezindeki küçük terasa hayat katıyor. Zarif illüstrasyon stili ve teknikleri arasında grafik tasarım, grafiti kolektif ve 1950 ve 60’ların adı kötüye çıkmış „Tales from the Crypt“ gibi korku çizgi romanlarından esinlenen çizimler yer alıyor.
Stop Motion Animasyon, Artwork / Yönetmen / Kamera: Tant, Unga / Broken Fingaz Crew, IRL, 2010, 1:51dk / Renkli

AKRylonumerik @ Mapping Festival
Geneva Mapping Festivali’nde canlı video-mapping, grafiti ve aksiyon boyama performansı sergileyen AKRylonumerik.

Performans, Artwork / Yönetmen: Jaime Jimenez, Gilbert Petit, Yapım: AKRylonumerik, CH, 2009, 1:25 dk / Renkli

Berlin Spricht Wieder
Bu müzik video montajı, Emus Primus’un Alman Rap şarkısı „Berlin spricht“ (Berlin konuşuyor)‘un devamı niteliğinde. Müzisyen ve yönetmen, şarkının sözlerini şehrin sokaklarına yazılmış çeşitli sloganlardan oluşturmuş. Prodüksiyonda da aynı yöntem kullanılmış. Almanya’nın başkentinin günümüz ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeleri hakkında kızgın, nostaljik bir yorumlamayla, grafik tasarım, yazılı ve sözlü kelimeler, halka açık alanda görsel-işitsel bir kolaj içinde birbirlerine geçiyorlar.

Müzik videosu, Yönetmen / Kamera: Emus Primus, Müzik: Quendolin Fender, Emus Primus, Fotoğraf: phyreworx, Artwork: v.A., Prodüksiyon: eastcross projects, DE, 2011, 5:50dk / Renkli / Almanca/İngilizce
L – Eine Stadt sucht einen Schmierer
1930, 40 ve 50’lerin siyah-beyaz filmlerinden ufak parçalarla oluşan bu video montaj Steve Martin’in Dead Men Don’t Wear Plaid filminden esinleniyor. Filmin adı ve baş kahramanı, filmi Fritz Lang’in başyapıtı – M – Eine Stadt sucht einen Mörder (M – Bir Şehir Katilini Arıyor (1931) filmine bir saygı duruşu olarak okumaya yönlendiriyor. Fakat bu sefer, 1930’ların Berlin’inden hayali baş kahraman, tarifi güç grafiti yazarı Locke (Curly)‘u anlatarak.

Arşiv görüntü montajı, Yönetmen: React, Görüntü Yönetmeni: Richard Schwarz & React, Kurgu: React, Cast: React & Joe Boniface, BRD, 2007, 6:49dk / Siyah/Beyaz / Almanca (İngilizce altyazı)
Following Aakash Nihalani
Aakash Nihalani resimsel dilini, geometrik formlara, çizgilere, düzlemlere ve renklere indirgemiş. Sanatçı şehirdeki yapılara, kendi tromp l’oeils için floresan bant uyguluyor. Bu kısa belgeselde, yönetmen William Fitzgerald Nihalani’yi ve onun geçici işlerini yaratılışından yok oluşuna dek izliyor.

Belgesel, Artwork: Aakash Nihalani, Yönetmen, Kamera: William „Zoe“ Fitzgerald / FatBlooded, Müzik: Rom, USA, 2008, 5:00dk / Renkli
Robo-Rainbow
Uygulamanın estetiği ve güzelliği ürünün değerini aşabilir. Sanatçılar, bisikletten bozma bir araçla, „vandalizmin basit hareketlerine yardımcı olacak karmaşık teknik çözüm“ü seslendiriyorlar.

Art Film, Artwork / Yönetmen / Kamera: Akay / Mudlevel, SE, 2010, 2:32dk / Renkli

The Box
Hem grafiti hem de anti-grafiti ölçütleri sosyo-ekonomik neticede ortak olarak söz sahibi olduklarından, bu video, grafiti ve geç kapitalizmin kararsız ve çelişkili mekanizmaları üzerine didaktik bir oyun sahneliyor gibi görünen „The Box“, bu bağlamda, Stockholm’den bir anti-grafiti.

Art Film, Yönetmen / Kamera / Performansçı: Akay & Made / Mudlevel, SE, n.Y. , 5:54dk / Renkli

The Machine
Bir şekilde, İsviçreli sanatçı Roman Signer’ın veya Peter Fischli ve David Weiss’in 1987 yapımı „The Way of Things“indeki video çalışmalarını hatırlatan bu yapım, girift bir biçimde oluşmuş nedensellik zincirini Stockholm’ün toplu taşıma sistemindeki yürüyen merdiven trabzanı tarafından işleyen makine ile belgeliyor.

Art Film, Artwork / Yönetmen / Kamera: Akay & Made / Mudlevel, SE, n.Y., 3:08dk / Renkli

50 Square Meters of the Public Space
Yer: Palackeho meydanı, Prag, sözde “Çek Hyde Parkı”, iddiaya gore ülkedeki en liberal nokta. Kültürel bir eleştiri ve sosyal bir deney amacıyla çitle çevrili bir barikat meydana konur. Film, Kafkaesk mizah anlayışını, gizemli enstelasyon ile ilgili olarak belediye yetkilileriyle yapılan telefon görüşmesi kayıtlarına borçlu. Süre: 54 gün. (04 Eylül – 27 Ekim 2010)

Kamusal Müdahale, Artwork / Yönetmen / Kamera: Epos257, Çek Cumhuriyeti, 2010, 3:54dk/ Renkli / Çekçe (İngilizce altyazı)
Big Bang Big Boom
Öncüleri Combo ve Muto ‘yu izleyen uluslararası tanınmış sanatçı Blu’nun üçüncü stop-motion filmi evrim tarihinin müthiş bir yeniden yorumunu sahneliyor. Bu çalışma Blu’nun sosyo-kültürel eleştirisinin devamı niteliğinde ve onun çalışmalarındaki ana temanın ne olduğunun altını çiziyor.

Stop Motion Animasyon, Artwork / Yönetmen: BLU, Prodüksiyon: artsh.it, Müzik: Andrea Martignoni, Arjantin / Uruguay, 9:55dk / Renkli
Metinler: Tobias Barenthin Lindblad, John Fekner, Matt McCormick, Ronny Eder, Roman Tschiedl, Epos257, Anti Advertising Agency

Teşekkürler: Tüm film yapımcıları ve sanatçılar, Torkel Sjöstrand ve Tobias Barenthin Lindblad (dokument.org)
—————-
Graffiti Contexts – Short Film Programme

Starting in the mid-seventies and early eighties with video-montages of politically motivated stencil artworks and probably the earliest filmed material on New York Graffiti culture, the short film programme then takes a leap in time to the first decade of the present century, when graffiti and street art became highly diversified artistic and discursive phenomena and probably the most widespread popular arts movements to date.

Not just discourse and creative production have had an enormous outburst during the past decade – the realms of graffiti and street art have reached new levels of intellectual permeation, artistic sophistication and innovation.

Yet again, the influence of new media must not be underestimated. The internet and economical recording technologies have nurtured novel and multiplied modes of distribution and documentation for these art forms as well. As the media convergence proceeds, film,
video and new media have now certainly become an extension of public space. And it is these very media where artistic production often exceeds the documentary, in favour of playful narratives, performativity and (self)reflexive approaches to the art forms and their contemporary practice and context, cultural history and present.

Screening and Talk: 1 October Saturday 18:00

Roman Tschiedl
Lives and works in Vienna as media analyst, freelance author, curator and designer. Roman Tschiedl has studied history of arts, theater, film andmedia studies and cultural studies at the University of Vienna.

Pertev Emre Taştaban
Lives and works in Istanbul as a streetartist and curator. He studied radio and television and graduated from graphic design. He organises workshops on stencil graffiti and street art at alternative music festivals and at Bilgi University Kısa Dalga Youth Center. He’s participated in the streetart happening in Tüyap Artist Art and Book Fair organised by Corridoor Project; also he’s performaed streetart at Casa del Arte Gallery; has participated with akrylonumerik(fr) for a digital jazz performance. He organises Turkey’s unique ‘Street Art Festival İstanbul’.
Films:

Bildberättelse från Bronx
Inspired by author Norman Mailer and photographer John Naar’s book “The Faith of Graffiti”, published in 1974, two Swedish journalists took the No. 4 subway line to the Bronx District of New York City and met a group of graffiti writers. First broadcast on Swedish Television’s Kulturmagasinet on December 12, 1974, Bildberättelse från Bronx (Picture Puzzle from the Bronx) is one of the earliest European filmed material on New York Graffiti.

Documentary, Director / Producer: Lars Helander, Roland Odlander, Text: Lennart Engström
Camera: Dan Holmberg, USA / SE, 1974, 4:27min / Color / Lang.: Swedish w. English Subtitles
Trainbombing
Train Bombing is the story of a young graffiti artist who accidently creates the masterpiece of his life in the course of an unlikely series of events. Beyond its well animated splastick humour, this animated short illustrates how deeply rooted the narratives and visual culture constituent to Graffiti have become in contemporary, globalized popular culture within four decades past the phenomena’s mediated and discursive birth in the 1970s and 80s

CGI Animation, Directors / Script / Storyboard / Compositing / Editing: Bodie Jahn-Mulliner, Sylvester Rishøj Jensen, Producer: Michelle Nardone, Background: Rasmus Ustrup, Animation: Bodie Jahn-Mulliner, Rasmus Hansen, Sylvester Rishøj Jensen, Rasmus Ustrup
Music/Sound: Thomas Ahlmark, Feanor Engemann; DK, 2009, 4:57min / Color
Trail Markers
Trail Markers is part of John Fekner’s ongoing tribute to the Native American tribes
who originally inhabited Long Island, New York. The video montage features a series of
stencils Fekner painted during the 1980ies expressing his social and environmental
concerns.

Video Montage, Director / Artwork: John Fekner, USA, 1980s/2006, 3:52min / Color / Lang.: English

Another 4 Years
Another 4 Years not only functions as a documentation of John Fekner’s outdoor stencils in the South Bronx, but served as a reminder to vote on the US presidential elections in November 2008. Most of the stencils and video are from 1980 when Charlotte Street was a victim of NYC’s financial crisis, greedy landlords, abandonment and arson. Another 4 Years was part of Jenny Holzer’s Sign on a Truck project for that year’s presidential election.

Video Montage, Director / Artwork: John Fekner, Voice: John Fekner, Dennis Lattmann, Music: Stephen Kwartler, USA, 1984/2008, 3:08min / Color / Lang.: English

Light Criticism
Light Criticism simply covers HD television advertising on subway entrances. The covers allow some light through spelling messages, which confront our definitions of advertising, graffiti, and public space.

Public Intervention, Ad-Busting / Production: Steve Lambert, Graffiti Research Lab., Anti Advertising Agency, USA 2007, 2:21min / Color
Dressed for Success
Dressed up in business attire, a performer demonstrates that he has more space than most to conceal his graffiti utensils. Dressed for Success can be read as an ironic commentary on the intertwinedness of both graffiti’s and the market’s cultural and semiotic economy.

Performance, Artwork / Director / Camera: Akay, SE, n.Y., 4:19min / Color

Lär dig klottra 1 & 2
Much in the vain of instructional video tutorials, Lär dig Klottra (Learn how to make Graffiti) is not just a reflection on the sufferings of a Stockholm graffiti writer and a good advice to those who wish to try for themselves, but also a tongue-in-cheek view on the ephemeral and romantically futile nature of graffiti and streetart.

Art Film, Actor / Director: Fredrik Katt, SE, 2007, 6:39min / Color / Lang.: Swedish w. English Subtitles
The Cleaning Unit
Shot in the style of martial graffiti action videos, The Cleaning Unit features fast music, shaky hand-held camera and high paced cuts. A group of masked guys rush through a fence to a commuter train. They rip out cleaning products and frenetically start polishing the train. The camera follows these perpetrators of cleanliness going on a rampage in and outside of commuter trains of Stockholm’s public transport system.
In a somewhat Brechtian estrangement the film re-mediates the visual and performative style of graffiti action videos.

Performance, Actor / Directo: PeTvå, Alpinski, G & Subjectiv, Released by Dokument Press, SE, 2009, 5:08min / Color
The Subconscious Art of Graffiti Removal
Narrated in the tone and discursive manner of art history, Mc Cormick’s film gives the viewer a tour through Portland’s (State of Maine, USA) industrial areas which are supposed to be graffiti free. The film discovers the qualities of modern painting from expressionism, minimalism to constructivism in a practice, initially aiming at the eradication of informal written and drawn utterances in public space. As the director notes: „Graffiti removal (…) has secured its place in the history of modern art while being created by artists who are unconscious of their artistic achievements.“

Art Documentary, Director / Script / Camera / Editing / Sound Design: Matt McCormick
Narrator: Miranda July, Cast: Tasha Christensen, CGI: Topher Sinkinson, Original ideas: Avalon Kalin, USA, 2001, 16:00min / Color / Lang.: English w. English Subtitles
History of Breakdance
The stop-motion animated short film History of Breakdance visually narrates the development of breakdancing and Hip Hop culture since the mid-seventies with the technical, formal and aesthetic means of graffiti.

Stop Motion Animation, Initiated by: Christian Breitschmid, Director: Idee, Thomas Naumann, Jeremias Boettcher, Artwork: v.A., Editor: Uros Djurovic, Music: zypz, DE, 2005, 8:19min / Color

Graffiti Stop Motion
Voted best Animated Short by the audience of Disposable Film Fest 2011 in Toronto, Tant and Unga of Broken Fingaz Crew bring to life a small rooftop in downtown Haifa, employing every dimension, medium and material at hand. The graphics design/ illustration / graffiti collective is best known for their refined illustrative style and technique, drawing its inspiration from horror comics like the infamous „Tales from the Crypt“ of the 1950s and 60s.

Stop Motion Animation, Artwork / Director / Camera: Tant, Unga / Broken Fingaz Crew, IRL, 2010, 1:51min / Color

AKRylonumerik @ Mapping Festival
A live video-mapping, graffiti and action painting performance by the French art collective AKRylonumerik at Mapping Festival Geneva

Performance, Artwork / Director: Jaime Jimenez, Gilbert Petit, Prodction: AKRylonumerik, CH, 2009, 1:25 min / Color

Berlin Spricht Wieder
This music video-montage is the German Rapper’s Emus Primus sequel to „Berlin spricht“ (Berlin speaks). The musician and director built his lyrics around written and pasted slogans he found on the city’s streets. Following the same method of method of production again, graphic design, spoken and written word in public space mutually underline and reinforce each other in an audiovisual collage, commenting on the present economic, social and cultural developments of Germany’s capital in angry nostalgia.

Music Video, Director / Camera: Emus Primus, Music: Quendolin Fender, Emus Primus, Photography: phyreworx, Artwork: v.A., Prdoduction: eastcross projects, DE, 2011, 5:50min / Color / German/English
L – Eine Stadt sucht einen Schmierer
This video montage of snippets from black an white movies from the 1930s, 40s and 50s draws its inspiration from Steve Martin’s film Dead Men Don’t Wear Plaid. Title and sujet suggest to read the film as an homage to Fritz Lang’s masterpiece M – Eine Stadt sucht einen Mörder (M – A city searches for a murderer), but this time with the elusive graffiti writer „Locke“ (Curly) as the main character in an imaginary 1930s Berlin.

Found Footage Monatge, Director: React, Cinematographer: Richard Schwarz & React, Editor: React, Cast: React & Joe Boniface, BRD, 2007, 6:49min / B/W / German w. English Subtitle
Following Aakash Nihalani
With radical consequence artist Aakash Nihalani has reduced his pictorial language to geometrical forms, lines, planes and color, continuing western art-history’s tradition of op-art and constructivism. The artist employs fluorescent tape to superimpose his tromp l’oeils on urban structures. In this short documentary filmmaker William Fitzgerald follows Nihalani and his ephemeral works from creation to decay.

Documentary, Artwork: Aakash Nihalani, Director, Camera: William „Zoe“ Fitzgerald / FatBlooded, Music: Rom, USA, 2008, 5:00min / Color

Robo-Rainbow
The aesthetics and beauty of an appliance may outweigh its product. The artists developed a bicycle-based contraption dubbed a “complicated technical solution to aid in simple acts of vandalism.”

Art Film, Artwork / Director / Camera: Akay / Mudlevel, SE, 2010, 2:32min / Color

The Box
As both graffiti and anti-graffiti measures are mutually enforcing in a socio-economic dispositive, it is an anti-graffiti fence in Stockholm about which „The Box“ seems to stage a didactic play on the ambivalent and paradoxical mechanisms of graffiti and late capitalism.

Art Film, Director / Camera / Performer: Akay & Made / Mudlevel, SE, n.Y. , 5:54min / Color

The Machine
Somewhat reminding of the video works of Swiss artist Roman Signer or Peter Fischli’s & David Weiss’ „The Way of Things“ from 1987, the video equally documents an intricately prepared causal chain originating in a machine driven by an escalator’s handrail in Stockholm’s public transport system – in this case with an effect, which exceeds the mere aesthetic.

Art Film, Artwork / Director / Camera: Akay & Made / Mudlevel, SE, n.Y., 3:08min / Color
50 Square Meters of the Public Space
Location: Palackeho square, Prague – the so-called “Czech Hyde Park” – allegedly the most liberal spot in the country, approved by the authorities for holding any unannounced public gatherings in 2004. As a cultural critique and social experiment a fenced enclosure was put up on the square. The film owes its kafkaesque humor to the recorded phone dialogues inquiring with the municipal authorities about the mysterious installation. Duration: 54 days (September 04 – October 27, 2010)

Public Intervention, Artwork / Director / Camera: Epos257, Czech Republic, 2010, 3:54min/ Color / Czech w. English Subtitles
Big Bang Big Boom
Following its predescessors Combo and Muto the internationally acclaimed artist Blu’s third stop-motion film stages a dire re-interpretation of the history of evolution. This work continues Blu’s socio-cultural criticism and concerns which are a key topic in his arts.

Stop Motion Animation, Artwork / Director: BLU, Production: artsh.it, Musıc: Andrea Martignoni, Argentinia / Uruguay, 9:55mın / Color
Texts provided by: Tobias Barenthin Lindblad, John Fekner, Matt McCormick, Ronny Eder, Roman Tschiedl, Epos257, Anti Advertising Agency

Acknowledgements: All filmmakers and artists, Torkel Sjöstrand and Tobias Barenthin Lindblad (dokument.org)