Streetart İstanbul

Streetart İstanbul oluşumu; gelişen yeni sanat akımı olarak kabul edilen graffiti ve post-graffiti (streetart) üzerine etkinlikler, festivaller, atölye çalışmaları, söyleşiler, yarışmalar düzenleyen, sanatçı ve izleyenleri bilgilendirmeye çalışan bir sanat insiyatifidir.

Bulunduğu özel bölge ve iki kıtayı birbirine bağlaması açısından birçok devrin etkisinde kalan ve Doğu ile Batı’nın gidişatını belirleyen olayların odağında olan İstanbul, bugun tarihi atmosferinin yanı sıra genç nüfusu sayesinde de en yeni kültürel gelişimlerin kıvılcımlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bir diğer deyişle şehir, planlama açısından diğer metropollerden daha düzensiz ve farklı oluşuyla, yeni sanatsal formlara da farklı bir zemin hazırlamaktadır. Streetart İstanbul oluşumu, şehrin sunduğu bu farklı formlardan beslenerek uygulanan sokak sanatını desteklemek ve bu oluşuma yeni bir soluk getirmek amacıyla hareket etmektedir.

Streetart İstanbul, amacı doğrultusunda sokak sanatları adına disiplinlerarası kültür-sanat ortamı sunar ve bu bağlamda, yerli ve yabancı sanatçıları biraraya getirmeyi hedefler.

Streetart İstanbul, hedefi doğrultusunda, sokak sanatı alanında tanınmış isimlerin yanı sıra, kabiliyetli yeni sanatçılara da imkan tanıyarak ortak bir platform sunmaktadır. Yapılmış ve yapılacak sergi, atölye, konser ve festivallerle katılımcıların beklentilerini gözardı etmeyen Streetart İstanbul oluşumunun en önemli misyonu, uluslararası platformda da farklı şehirlerle işbirliği yaparak, özellikle genç kitlenin sokak sanatına olan ilgi ve merakını arttırmaktır.